sohbet
radyo dinleDeryaSohbetFM ile canlı müziğin tadına var!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Samimiyetin Sessiz Engelleri

Samimiyetin Sessiz Engelleri

Deryasohbet olarak bazen düşünüyoruz samimiyetin sessiz engelleri var mı? Daha kapsamlı düşünürsek

Ben devlete karşı değilim, ben devlete duyulan ihtiyaca karşıyım. Ben mahkemelere karşı değilim, ben mahkemelere duyulan ihtiyaca karşıyım.”

Özgürlük, Osho diye okumuştum bunun üzerine anlatmak isterim .

Kendimizi rahat ifade edemediğimizde, bu genellikle çeşitli faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır. Öncelikle, çoğu zaman yargılanma korkusuyla karşı karşıya kalırız. Toplumun, ailemizin veya meslektaşlarımızın bizi nasıl göreceği konusunda endişe duyarız. Herkesin duymak istediği farklıdır ve bu da bizi ifade etmekten alıkoyabilir.

Kendi doğrularımızı savunmak istesek de, karşı tarafın mantığına uymadığı için susturulabilir veya dışlanabiliriz. Bu da bizi sessizliğe iter. Sohbet odalarında tabi bu konular konuşulmuyor sanıyorsunuz lakin daha derine bakarsak bazen ifade ettiğimiz düşünceler veya duygular karşısında karşılık bulamama endişesi de var olabilir. Karşımızdaki kişinin bizi anlayıp anlamayacağını veya tepki vereceğini bilemeyiz. Bu da kendimizi ifade etmekten alıkoyabilir.

Bunun yanı sıra, toplumsal normlar ve beklentiler de bizi ifade etmekten alıkoyabilir. Belirli bir rol veya kimlik altında kalma baskısı, bazen gerçek duygularımızı ve düşüncelerimizi ifade etmemize engel olabilir. Toplumun kabul ettiği normlara uymak için kendimizi bastırabiliriz.

Bazen geçmiş deneyimlerimiz veya travmalarımız da kendimizi ifade etmemize engel olabilir. Önceki olumsuz deneyimler, duygusal yaralar bırakabilir ve bu da kendimizi açığa vurmaktan çekinmemize neden olabilir.

Bu nedenlerden dolayı, insanlar kendilerini rahat ifade edemediklerinde farklı duygular yaşayabilirler; korku, endişe, hayal kırıklığı ve hatta öfke. Ancak, bu duyguları anlamak ve üzerine çalışmak, kendimizi daha özgürce ifade etme yolunda adım atmamıza yardımcı olabilir. Yazımı okuyup değerlendirirseniz memnun olurum sohbet odaları adına bu tarz paylaşımların çok yapılmasını umuyorum

Sean 634
2 Yorumlar
YoqSuL

Güzel Bir Noktaya Değinmissin. Emeğine Yüreğine Sağlık.

Derya

Kalemine saglık Sean 🤗

Cevap bırakın